Ako vybrať hojdacie kreslo?

S hojdacími kreslami majú mnohí spojenú spomienku na starý byt starých rodičov. V dnešnej dobe sa však vyrábajú moderné odľahčené modely, ktoré sa skvele hodia ako na terasu, tak do obývacej izby. Pri výbere vhodného kresla myslite predovšetkým na jeho budúce umiestnenie aj nároky na údržbu. V prípade záhradnej varianty tiež nezabudnite naplánovať, kde bude hojdacie kreslo uskladnené mimo sezónu. Potom už zostáva vybrať farebne zladený model s existujúcim nábytkom a užívať si hojdavý odpočinok s knihou alebo kávou.

S hojdacími kreslami majú mnohí spojenú spomienku na starý byt starých rodičov. V dnešnej dobe sa však vyrábajú moderné odľahčené modely, ktoré sa skvele hodia ako na terasu, tak do obývacej izby. Pri výbere vhodného kresla myslite predovšetkým na jeho budúce umiestnenie aj nároky na údržbu. V prípade záhradnej varianty tiež nezabudnite naplánovať, kde bude hojdacie kreslo uskladnené mimo sezónu. Potom už zostáva vybrať farebne zladený model s existujúcim nábytkom a užívať si hojdavý odpočinok s knihou alebo kávou.

Doba čítania 6 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Základné otázky

Hojdacie kreslo do bytu, alebo na záhradu?

Pred výberom konkrétneho modelu si ujasnite, kde by malo byť umiestnené. Hojdacie kreslo do bytu by malo dobre ladiť s interiérom. Pozor pri tom dajte na materiál podnožia. Vyberajte také, ktoré bude šetrné k vašej podlahe, prípadne zadovážte dostatočne veľký koberček pod kreslo najlepšie s protišmykovou rubovou stranou. Vonkajšie modely by mali byť vyrobené z odolnejších materiálov. Na vonkajšie terasy a balkóny sa výborne hodia ratanové hojdacie kreslá upletené z prírodného tropického prútia (alebo jeho umelej napodobeniny), ktoré dobre zvláda vlhkosť a vyššie teploty.

Spôsob ukotvenia

Okrem tradičných hojdacích kresiel s lyžinami alebo pohyblivými opierkami je možné zaobstarať aj menej obvyklé varianty. Prvou možnosťou je závesné kreslo k prichyteniu ku stropu alebo trámu pergoly. Pre ďalší variant nebude potrebné nič inštalovať. Hojdacie kreslo so stojanom je vybavené pevnou samostatne stojacou konštrukciou. Oba varianty možno umiestniť ako na záhradu, tak do interiéru. Zaberajú však väčšinou viac miesta.

Dôležité parametre

Nosnosť a hmotnosť

V závislosti na použitých materiáloch a typu konštrukcie očakávajte zodpovedajúcu hmotnosť. Ak vyberáte hojdacie kreslo pre staršie osoby, ktoré ho podľa potreby budú posúvať napríklad bližšie televízii alebo k oknu, zvoľte radšej ľahšie kreslá vážiace do 10 kg. Nosnosť je s hmotnosťou úzko spätá. Hojdacie kreslá unesú v priemere od 90 do 120 kg. Pri výbere počítajte najlepšie s 20 kg rezervou a hodnotu maximálnej nosnosti neprekračujte.

Hojdacie kreslá zvyčajne unesú od 100 do 120 kg

Veľkosť

Aj keď je veľkosť kresla závislá na danom konštrukčnom vyhotovení, všeobecne možno povedať, že osobám do 170 cm bude vyhovovať kreslo s výškou sedadla zhruba 40 cm nad zemou. Pre postavy medzi 170 až 180 cm budú vhodnejšie o niečo vyššie približne 43 cm hodnoty. Najvyššie verzie dosahujú cca 45 cm a viac. Pri výbere si ďalej skontrolujte, koľko priestoru budete mať pre vybraný model k dispozícii. Zaistite voľný priechod okolo kresla, ktoré na rozdiel od zvyšného nábytku, nebude statické a pri pohupovaní bude vyžadovať viac priestoru.

Na čo sa zamerať

Materiál

  • Ratan - perfektne zapadne na zastrešené terasy, záhradné altánky, ale aj do obývacích izieb. Tento prírodný materiál je neobvykle ohybný a s mäkkým podsedákom tiež príjemný aj pri dlhodobom sedení.

  • Plast - ľahko umývateľný a ľahký plast je často tvorený kombináciou dreva či kovu. Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že pôjde o lacnejšie prevedenie, nenechajte sa zmýliť. Plastové kreslá sú väčšinou vyhotovené v luxusnom dizajnovom prevedení mnohokrát v atypickej lyžinovej konštrukcii.

  • Kov - vysoko odolné kovové hojdacie kreslá bývajú vyhotovené z nerezovej ocele alebo hliníka. Väčšinou sa vyrába v kombinácii s látkovým alebo iným integrovaným poťahom. Toto pevné prevedenie sa v závislosti od typu poťahov hodí ako na von, tak do bytových priestorov. Pred jeho nákupom si však skontrolujte typ podnože. Tvrdé kovové plochy by na niektorých podlahách mohli po čase spôsobiť ryhy.

  • Drevo - materiál z dreva sa skvele hodí takmer do akéhokoľvek interiéru. Pre vonkajšie využitie je potrebné ďalej myslieť na to, že drevo vyžaduje špeciálnu starostlivosť, ktorá zahŕňa namorenie alebo napustenie olejom. Potom sa vám ale odmení odolnosťou a dlhou životnosťou.

    • Smrek - patrí k najlacnejším dreveným materiálom, keďže ide o mäkkú drevinu náchylnú k vlhkosti a mechanickému poškodeniu

    • Borovica - vhodnejším, stále cenovo dostupným variantom je borovica obsahujúca viac živice, napriek tomu je náchylná na napadnutie škodcami a popraskanie

    • Smrekovec - kvalitnejší, ako predchádzajúce varianty, lacnejšia alternatíva duba, relatívne dobre znáša aj vlhké prostredie

    • Buk - na výrobu vonkajšieho nábytku sa tvrdé bukové drevo nepoužíva, pretože ľahko plesnivie

    • Dub - zo slovenských driev je jednoznačne najvhodnejším materiálom na výrobu vonkajších hojdacích kresiel, dobre znáša vlhkosť a prípadné mechanické poškodenie

    • Teak - nielen teakové drevo ale celý rad ďalších tropických stromov, ako meranti alebo eukalyptus sú maximálne odolné proti oderu, vlhkosti a rôznym škodcom. To sa však premietne na celkovej cene

Poťahy

Ak sa chystáte kreslo umiestniť do interiéru, máte pomerne voľnú ruku pri výbere čalúnenia. Vonkajšie modely by mali byť pochopiteľne vybavené ľahko umývateľnými materiálmi, či samostatne snímateľnými poťahmi a vankúšikmi. Na výrobu sa najčastejšie používa mäkký látkový poťah z textilu vyplnený penou. Počas odpočinku iste oceníte aj čalúnené opierky na ruky. Ďalšou poťahovou možnosťou sú sedáky z ekokože. Tie sa dobre čistia, oproti látkovým prevedeniam sú však chladnejšie na dotyk. Veľmi luxusným variantom vhodným iba do interiéru bude zamatové čalúnenie, ktoré je charakteristické svojou jemnosťou a hrejivosťou.

Zamatové prevedenie pôsobí luxusne a je príjemné na dotyk

Design

Vyberanie dizajnu podriaďte štýlu vašej domácnosti. Podobne ako výrazný ušiak môže byť hojdacie kreslo nápaditým solitérom v kontrastných farbách napríklad zelené. V takom prípade zlaďte aspoň štýl prevedenia alebo materiál, aby farebná nápaditosť nepôsobila náhodne. Ku kreslu môžete navyše dokúpiť taburet v rovnakej farbe. Tým vytvoríte príjemné zákutia obývacej izby, ktoré bude chcieť vyskúšať každá návšteva.

Starostlivosť a údržba

Všeobecne najjednoduchšiu údržbu a čistenie vyžadujú plastové a kovové materiály. Tie stačí v prípade znečistenia umyť vlhkou handričkou s trochou saponátu. Pri vonkajšom používaní môžete na kovové vyhotovenie použiť antikorózny sprej. Väčšina modelov je však vyrobená z nerezovej ocele či ošetreného hliníka, preto dodatočná údržba skôr nebude potrebná.

Plastové kreslá sú skvelé na údržbu a akékoľvek čistenie

Podľa typu dreva pristupujte k jeho údržbe. Mäkká drevá (napríklad smrek) horšie odolávajú vlhku, preto môžete bojovať s jeho ohýbaním a deformáciou. Takéto prevedenie je vhodné skôr do interiéru. Kvalitnejšie drevá postačí raz za čas pretrieť, napustiť olejom alebo prelakovať prípravkom na drevo. Čo sa týka poťahov, tu sa riaďte pokynmi výrobcu. Väčšinou však nie je možnosť plného snímania a prania v práčke, preto bude potrebné ručné čistenie. Čo napríklad pri pravej koži nemusí ísť tak ľahko.